پالیزهم
پالیزهم

کشاورزی عمودی

امروزه به دلیل مهاجرت روزافزون افراد از روستاها یعنی محل تولید غدای ما به شهر ها، نیاز به منابع جایگزین برای پاسخ گویی به نیاز جامعه به محصولاتی که منشا کشاورزی دارند بیشتر از هر زمان دیگری در گذشته احساس میشود. از این رو کشاورزان و مهندسان به توسعه و استفاده از روشهایی جدید و بهینه برای ادامه یافتن فعالیت کشاورزی در دل شهرها روی آوردند.
یکی از این روشها کشاورزی عمودی است که در مزارع عمودی به اجرا در می آید.

مزرعه عمودی چیست؟

یک مزرعه عمودی گیاهان را در جهت عمودی رشد و پرورش میدهد که موجب استفاده حداکثری از متر مربع  فضا میشود. در اغلب موارد این صرفه جویی با استفاده از قفسه هایی  که روی نرده و یا دیوار آویزان شده اند محقق میشود.

به این جهت که کشاورزی عمودی فضای بسیار کمی اشغال میکند، یک روش محبوب و مورد پسند برای کشت بر روی بام ها و سایر اشکال کشاورزی است.

 

کشاورزی عمودی

 

توصیف کشاورزی عمودی از زبان MaximumYield

کشاورزی عمودی یک روش متداول برای پرورش و تولید گیاه در محیط  سرپوشیده(مثل ساختمان و کانتینر) با شرایط و نور دقیق و کنترل شده است.

برخی مزارع عمودی شرایطی مشابه گلخانه ها دارند و در طول روز از نور طبیعی و گرمای اولیه خورشیدی استفاده میکنند. دیگر مزارع عمودی کاملا درمحیطی سرپوشیده هستند و از نور مصنوعی و کنترل کننده های گرما و رطوبت بهره میبرند.

کاهو، کلم بروکلی و دیگر سبزیجات از متداول ترین گیاهانی هستند که در کشاورزی عمودی کشت میشوند. بعضی محصولات زراعی مانند ذرت یا غلات برای این نوع کشاورزی مناسب نیستند.

 

کشاورزی عمودی

.

مزرعه احداث شده توسط شرکت AeroFarms

درحال حاضر شرکت ها و گروه های بسیاری به استفاده از شیوه های نوین این چنین در کشاورزی روی آورده اند و همینطور سرمایه گذاری های قابل توجهی روی روشهای جایگزین کشاورزی سنتی انجام شده است.

 

برگرفته از مقاله منتشر شده در maximumyield

© کپی و نشر این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*

17 − هشت =